História pizze Havaj

13. 06. 2018 | 09:06

Napriek svojmu tropickému názvu je havajská pizza skutočne kanadská. Ananásový koláč je výtvorom kuchára Sama Panopoulosa, ktorý dal ananás na pizzu v reštaurácii v Chathame, Ont.

Už v polovici šesťdesiatych rokov reštaurácia podávala pizzu niekoľko rokov. Panopoulos, hovorí, že jedlo je stále novinkou pre Kanaďanov.

„Ľudia si dajú len huby, slaninu a papriku, to je všetko," hovorí Panopoulos. „V reštaurácii som mal ananás, a tak som ho tam pridal. Ľuďom sa to zapáčilo. Dosť dlho sme boli jediní s pizzou s ananásom".

Havajská pizza je klasická americká syrová pizza, na ktorej je šunka a ananás. Variácie môžu zahŕňať slaninu, ale Panopoulos hovorí, že hlavnú úlohu zohralo jednoduché pridanie ananásu. „Môžete mať len ananás, môžete mať slaninu a ananás, môžete mať huby a ananás, čokoľvek".

Spoločnosť Panopoulos sa v posledných rokoch venovala určitému okruhu pozornosti médií, ale tvrdenie o pizzách zatienilo to, čo môže byť skutočne Panopoulosovo najtrvalejšie dedičstvo: vášeň pre zavedenie rôznorodých chutí pre kanadských hostí.

Panopoulos sa nezastavil s pizzou. Reštaurácia v priebehu rokov priniesla obyvateľom mesta Chatham množstvo nových príchutí, ako čínske jedlo pripravené čínskym kuchárom a jedlá z pôvodného Grécka Panopoulos.

„Dnes môžete ísť na čínske miesto a dať si kurací šalát. Ale v tých dňoch neexistoval žiadny spôsob, ako by ste mohli miešať chute, "hovorí Panopoulos. „Keď ste niekomu poradili vyskúšať ananás na svojej pizzy, pozrel na vás ako by ste boli blázon".

Pizza Havaj zrejme priťahuje toľko fanúšikov, koľko kritikov. Ale tento duch, ktorého príkladom je Sam Panopoulos a iní kulinárski inovátori, rozšíril kanadskú kuchyňu mimo javorový sirup a slaninu, aby reprezentoval kultúrnu rozmanitosť, ktorá robí túto krajinu - a jej kuchyňu - skvelou.

Chutnú pizzu Havaj nájdete aj v Andiamo Pizza, Prešov a donášku máte zadarmo.

Autor: Admin Administrátor