Údenie v konvektomate

27. 11. 2018 | 08:11

Údenie v konvektomate – a varenie nebolo nikdy jednoduchšie

Konvektomat je vhodný pre mnoho kulinárskych činností vrátane pečenia, pečenia a varenia. Údenie je jeho ďalšou užitočnou funkciou.

Väčšina popredných výrobcov profesionálnych zariadení pre kuchyňu (najmä Rational a Retigo) ponúka konvektomaty s funkciou údenia. Pomocou týchto chytrých zariadení mäso, ryby a zelenina môžu byť údené za horúca aj za studena, čím sa rozširuje ponuka stravovacích zariadení. Údenie v konvektomate vyžaduje minimálne úsilie na obsluhu a poskytuje vysokú kvalitu údeného výrobku.

Konvektomat je vybavený udiarňou kompaktnej veľkosti, vyrobenej z nehrdzavejúcej ocele s ohrievacími prvkami. Do tejto udiarne sa umiestnia drevené štiepky, potom je zariadenie pripojené k ovládaču a umiestnené na horný pekáč pracovnej komory. Operátor môže nastaviť teplotu a intenzitu ohrevu potraviny, a tým určiť presný stupeň varenia s nasiaknutím dymovej arómy.


Ako dym ovplyvňuje potravu?

Drevené štiepky, ktoré sa používajú na údenie mäsa a rýb, ovplyvňujú chuť výrobku v záverečnej fáze varenia. Dym obklopuje a preniká potravinou bez ohľadu na to, či je umiestnený v obale alebo nie. Rôzne typy štiepok ovplyvňujú aj chuť jedla.


Zvláštnosti údenia rýb

Na údenie rýb sa zvyčajne používa slivka, hruška, jabloň, malina, egreš. Tieto typy dreva vylučujú pri zahrievaní najmenšie množstvo živice, a preto neovplyvňujú samotnú potravinu. Všetky tieto druhy, ale najmä jelša, akácia a žerucha, majú antibakteriálne vlastnosti. Navyše obohacujú rozsah chuti rýb a dávajú potravine trvalú arómu.

Na údenie sa používa čerstvo nasekané a suché drevo. Vôňa rýb je výraznejšia, farba svetlejšia a chuť sa stáva jemnejšou. Všetky kúsky štiepky musia mať byť rovnakej veľkosti. Jedlo, ktoré bolo údené správne, má stály zlato-bronzový alebo svetlohnedý odtieň bez stôp sadzí.

Konvektomat je teda dokonalý pomocník v každej profesionálnej kuchyni. Kontaktujte odborníkov na gastro zariadenie a získajte nových zákazníkov tým, že do menu vašej reštaurácie zahrniete aj údené mäso a ryby.

Autor: Admin Administrátor